Pozita Gjeografike

Komuna e Malishevės shtrihet nė anėn perendimore tė Kosovės, ose nė anėn lindore tė Rrafshit tė Dukagjinit.

Pozita e gjeografike e Malishevės ėshtė e pėrshtatshme sepse gjendet nė mes tė qendrave (qyteteve) kryesore tė Kosovės , nė njė distancė afėrsisht tė barabartė.

Malisheva (Qendra komunale), lidhet me rrugėn magjistrale Prishtinė –Pejė (nė Kijevė), nė njė largėsi 12 km, dhe me rrugėn magjistrale Prishtinė-Prizren (nė Duhel), nė njė largėsi 16 km.

Malisheva kufizohet me komunat fqinje : nė veri me komunėn e Klinės dhe Drenasit (Gllogocit), nė lindje me komunėn e Lipjanit dhe tė Therandės (Suharekės), nė jug me komunėn e Therandės dhe Rahovecit, dhe nė perendim me komunėn e Rahovecit dhe tė Klinės.

Largėsia e Malishevės (Qendrės komunale), ndaj kėtyre komunave ėshtė 17-25 km.

 

Relievi

Relievi i komunės e Malishevės karakterizohet me Pellgun e lumit Mirusha.

Tek Pellgu i lumit Mirusha dallohen dy tėrėsi relievore :

1) Pjesa lindore e pellgut ėshtė nė pėrbėrje tė shkėmbinjėve joujėlėshue ( sendimente tė nogjenit, serpentin, shkėmbinjėve kristalor etj.) ku ėshtė zhvilluar relievi intenziv normal;

2) Pjesa perendimore dhe veriore e pellgut ka pėrbėrje tė shkėmbinjėve gėlqeror tė vjetėrsis sė shkumsit, ku ėshtė zhvilluar relievi klasik.

Pellgu i lumit Mirusha (komuna e Malishevės), ėshtė e rrethuar me Masivin Malor tė Drenicės nė lartėsin mbidetare deri nė 1057 m (Maja e Kasmaqit), Majen e Koznikut nė lartėsin mbidetare deri nė 1006 m etj.

Format kryesore tė relievit tė kėtij territori, janė : hurdhat dhe shpellat .

Shpella mė e njohur dhe mė e rėndėsishme ėshtė “ Shpella e Flladit “, nė Panorc, me gjatėsi tė kanaleve prej 945 m (deri mė tani e zbuluar), pastaj disa shpella tjera tė rėndėsishme sekondare nė Kanjonin e lumit “Mirusha” , nė fshatin Bardhė-Nguncat etj.

 


    Pamje e lapidarit nga Malisheva